​5+1 tip, jak připravit auto na zimu

​5+1 tip, jak připravit auto na zimu

Letošní podzim spíše připomínal babí léto, to však neznamená, že se nastávající zima nepřihlásí o slovu ve své plné síle. A na toto náročné období, je potřeba připravit vůz.

A na toto náročné období, je potřeba připravit vůz. Připravili jsme pro vás seznam věcí, které je dobré před zimou udělat. Nejen proto, aby vypadalo vaše auto co možná nejlépe, ale hlavně proto, aby bylo chráněné. Na přípravu vozu na zimu si vymezte dostatek času.
 

Chraňte lak vozu i jeho kola


Zima není k laku vozidla zrovna milostivá. Na silnici se kromě sněhu a ledu často objevují nejrůznější nečistoty, a hlavně agresivní sůl. Veškerá špína a chemikálie se dokáží do laku zažrat. Pokud však lak ochráníte voskem nebo keramickou ochranou, bude odolnější. Pochopitelně to neznamená, že se o lak už během zimy nemusíte starat. Nicméně s ochrannou vrstvou bude pozdější údržba jednodušší. Špinavé auto vždy stačí umýt proudem vody, případně aktivní pěnou.
 
Je jasné, že mnohem více než lak vozu, trpí kola. Ty do styku se solí a dalšími nečistotami přichází opravdu intenzivně. Nezapomeňte tedy při přezouvání na zimní pneumatiky ošetřit lak hliníkových kol. Ochrana laku odpuzuje nejen nečistoty, ale také vodu. A nejen to. Díky této ochraně budou kola vypadat mnohem lépe a jejich údržba bude jednodušší. Přemýšleli jste o tom, že koupíte jeden přípravek na kola i na lak vozu? Na to zapomeňte. Je potřeba pořídit speciální přípravky. Každý z nich má totiž jiné složení a přípravky určené na kola jsou přizpůsobené agresivnějšímu prostředí. Na kola můžete pořídit keramickou ochranu nebo odolnější sealanty. Rozdílný je jejich způsob aplikace, ale také odolnost a výdrž.  Keramická ochrana vydrží bez potíží nejen celou zimu, ale dokonce klidně zimy dvě. Před nanášením je však potřeba kvalitně připravit povrch kol a aplikace je náročnější. Pokud nad keramickou ochranou přemýšlíte, zvažte, zda její aplikaci nenecháte na zkušeném mechanikovi.
 


Pneumatiky potřebují péči


Nejen disky kol, ale také samotné pneumatiky potřebují chránit před nepříznivými vlivy. Pokud to neuděláte, budou rychleji stárnout a mohou popraskat. Věděli jste, že riziko rychlejšího stárnutí pneumatik je v zimě vyšší než za vysokých letních teplot? Speciální přípravky na pneumatiky zajistí UV ochranu a zamezí popraskání. Navíc odpudí vodu a nečistoty. Bohužel však v tomto případě většinou nestačí pneumatiky ošetřit jednou před zimou. Běžné přípravky vydrží maximálně tři týdny. Existují však i takové, které jsou odolné několik měsíců. V tomto případě se tedy rozhodně nevyplatí šetřit. Informujte se o tom, který přípravek je nejvhodnější a investujte do něj.
 
Nezapomeňte, že máte také letní pneumatiky, které budete na zimu uskladňovat. Před zimou je nestačí jen umýt. Nezapomeňte je také pečlivě osušit a nakonec ošetřit. Vzhledem k tomu, že budou pneumatiky uskladněné nemusíte v tomto případě vybírat nejkvalitnější vosk. Rozhodně však jeho aplikací nic nezkazíte.
 

Tekuté stěrače na zimní plískanice

Některé dny máte zamrzlé okno, jindy padá mokrý sníh nebo prší. Ze silnice se na sklo valí špinavá břečka. Stěrače jsou přes zimu v podstatě permanentně v provozu. Proto je vhodné klasickým stěračům trochu usnadnit práci. Pořiďte si tekuté stěrače. Využijete je na všechna okna v autě, nejen na to přední. Tekuté stěrače pomohou veškeré vodě a nečistotám rychleji stéci ze skla dolů. Výhled z auta se tak mnoho násobně zlepší. A určitě vás potěší, že díky vlastnostem tekutých stěračů navíc snížíte riziko zamrzání oken. Před nanášením tekutých stěračů nezapomeňte okna perfektně vyčistit. Budete potřebovat nejen čistič oken, ale také čistou mikrovláknovou utěrku.
 

Doplňte nemrznoucí směs do ostřikovačů

Před zimou je třeba myslet také na to, že do odstřikovačů patří zimní směs. Ta letní by totiž při použití mohla na okně snadno zamrznout. Zimní směs do odstřikovačů dnes nabízí každý supermarket. Vhodnější je však koupit kvalitní směs ve specializovaném obchodě. Ptáte se proč? Protože cena se pochopitelně promítá v kvalitě. A levné přípravky jsou často plné methanolu. Ten pak narušuje kvalitu stěračů i gumového obložení oken. Agresivní levné směsi také nekamarádi s tekutými stěrači. Při výběru tedy dbejte na to, abyste vybrali opravdu šetrný přípravek.
 

Pořiďte si rozmrazovač skel i zámků

Kdo je připravený nebývá zaskočený. Proto si s dostatečný předstihem pořiďte sprej na rozmrazování skel. Když po ránu přijdete k autu, nebudete muset dlouhé minuty čekat, až se sklo zahřeje topením nebo zdlouhavě škrábat. Stejně tak si pořiďte také rozmrazovač zámků. Není nic nepříjemnějšího, než stát před autem, které nejde odemknout. Mějte však na paměti, že oba rozmrazovače je třeba mít doma, u sebe v kabelce nebo příruční tašce. Pokud je budete skladovat v autě, nebudou vám moc platné.
 

Myslete na čištění klimatizace

Klimatizaci většina z nás ocení zejména v letních měsících. To však neznamená, že bychom na ni měli v zimním období zcela zapomínat. Je důležité ji totiž pravidelně čistit, ideálně dvakrát do roka. Samozřejmě je možné nechat si klimatizaci vyčistit odborně v servisu. Pokud se vám to však zdá zbytečné, zvládnete to i sami doma. Stačí si jen pořídit přípravek ve spreji. Ten pak podle návodu zvládne použít opravdu každý. Obvykle stačí sprej odjistit a umístit doprostřed vozidla a přitom naplno pustit klimatizaci. Otevřené by měly být veškeré ventilátory a měla by být zapnuta vnitřní cirkulace vzduchu. Při čištění musíte opustit vůz a po vypuštění účinných látek je třeba prostory dostatečně vyvětrat.

 
Ještě jeden tip na závěr

Rozčiluje vás, že se o svůj vůz musíte pořád jen starat. Auto vyžaduje opravdu pravidelnou péči. Využíváte ho opravdu málo? Pak zvažte, zda se vám vůbec vyplatí auto vlastnit. Řešením může být půjčovna aut. Ta nabízí obvykle nejen krátkodobé pronájmy, ale také možnost pronajmout si vůz na delší dobu. Pronájem vozidel využívají nejen jednotlivci, ale dost často také firmy. Výhodou je, že při půjčení auta se o zimní i ostatní údržbu stará vždy autopůjčovna.