​Protisměr až do puberty: Děti jsou v proti směru více chráněné

​Protisměr až do puberty: Děti jsou v proti směru více chráněné

Dětské autosedačky proti směru jízdy. Je to téma, o kterém se v České republice zatím příliš nemluví.

Experti přitom doporučují protisměrné sedačky pro děti minimálně do čtyř let věku. A mají k tomu opravdu pádné důvody. Fyzika a statistika úrazů dětí při nehodách v severských státech jako je například Švédsko. Ostatně právě ze Švédska pochází první protisměrná autosedačka. Ale nejde o žádnou novinku, vynalezena byla v roce.
 

Statistiky:

  • V letech 1992 - 2011 bylo ve Švédsku jen 15 smrtelně zraněných dětí do čtyř let v autosedačkách proti směru jízdy z celkem 194 smrtelně zraněných dětí do 14 let.
  • V Německu, kde děti od jednoho roku jezdí po směru jízdy je násobně více smrtelných nehod dětí.
 

Nová směrnice zpřísní pravidla

V současné době se smí vyrábět autosedačky jen podle nové směrnice ECE R129. Cestování by tak v brzké době mělo být bezpečnější pro všechny děti, jelikož sedačky podle staré normy se nebudou moci prodávat. A co nová směrnice udává? Autosedačky se musí testovat při čelním i bočním nárazu. Autosedačka do 15 měsíců musí směřovat proti směru jízdy a musí se do ní vejít dítě minimálně do 83 centimetrů. Dále se dle nové směrnice všechny autosedačky připevňují ISOFIXem a mají podpůrnou nohu na podlahu. Nově navíc dětské autosedačky dělené do skupin podle hmotnosti, ale podle výšky dítěte.
 

Proč je protisměr bezpečnější?

Stačí vycházet z fyziky. Tak si můžete jednoduše spočítat, že při čelním nárazu v rychlosti 50 km/h má dětská hlavička, která v půl roce váží asi 2 kilogramu neuvěřitelnou tíhu 56 kilogramů. Tudíž malé tělo vašeho dítěte musí unést 56 kilogramů. Pokud by miminko bylo po směru jízdy, pásy zadrží ramena a tělo. Hlava je však vymrštěná dopředu a krk není schopen ji udržet. Dochází tak k vážným zraněním.
 
Pokud však takové dítě sedí v autosedačce proti směru jízdy, podpírá tato sedačka při nárazu páteř dítěte, krk a také hlavu. V případě bočního nárazu je navíc dítě sedící v protisměrné sedačce zatlačené do konstrukce a tím chráněno. V posměrné sedačce je hlava i v případě bočního nárazu vymrštěna ven mimo konstrukci.
 

Pultíkum řekněte rázné ne!

Mezi uživateli jsou velmi oblíbené sedačky po směru jízdy s pultíky. Také v tomto případě jde samozřejmě hlava dopředu a s ní i ramena, která nedrží žádný pás. Navíc se měkké tkáně dítěte zaboří do tvrdého pultíku. Pult rozhodně neslouží jako airbag. A může se stát, že dítě z takové sedačky při autonehodě zkrátka vyletí ven. Volte tedy vždy raději pásovou sedačku. Pokud to jde, pásejte své milované pětibodovým pásem a vozte je proti směru jízdy.
 

Proč se některým rodičům protisměr nezdá?

 

Kam si dá nohy?

Ano, zdá se to divné, že dítko dává nohy na sedačku. Ale pozorujete, jak si děti sedají doma? Kam si nohy dávají? Rádi si je různě skládají. Navíc je vždy pohodlnější mít nohy opřené a ne visící. Však ani dospělí nemají v autě nohy natažené. Jejich pokrčení tak dětem určitě nevadí.

 
V protisměru přece nevidí

Myslíte si, že dítě, které sedí po směru jízdy, vidí ven z čelního okna? Pravděpodobně ne. Spíše kouká na opěradlo sedačky před sebou. V protisměrné sedačce však vidí ven daleko lépe. Nejen, že může koukat dozadu a vidět tak věci zpomaleně. Navíc může zpětným zrcátkem pozorovat i děj před vozem.

 
Bude mu tam určitě špatně

Od narození přece děti jezdí ve vajíčku proti směru a špatně se jim většinou nedělá. Jsou na to zvyklé a není to nic nového. Navíc zvracení je většinou způsobené tím, že nervová soustava nedokáže tak rychle zpracovávat to, co oči vidí. Z toho důvodu je vůbec nejhorší koukat šikmo dopředu. Tam se totiž krajina míhá nejrychleji. Cestovní po směru jízdy tak rozhodně není zárukou, že vaše dítko nebude zvracet. Právě naopak.

 
Bude se nudit

Ano, to nejspíš bude. Ale stejně tak se bude nudit také po směru jízdy. V protisměru s ním navíc můžete lépe komunikovat. Zepředu přes zrcátko a pokud budete sedět vedle něj, skvěle na sebe uvidíte a můžete třeba hrát karty.

 
Jak tedy vybrat kvalitní dětskou sedačku?

Vždy je dobré udržet dítě v protisměru minimálně do čtyř let. Jak však vybrat vhodnou sedačku právě pro vaši ratolest?
 
  • Záleží na typu vozidla a sklonu sedadel. Ne každá sedačka totiž dokáže vyrovnat sklon sedadel v každém voze.
  • Některé větší protisměrné sedačky zruší místo spolujezdce, typ vozu je proto pří výběru opravdu důležitý.
  • Záleží také na proporcích dítěte. Výška a váha je důležitá. Jiná sedačka sedne slouhánovi a jiná statnému prckovi.
  • Co nejdéle by dítko mělo mít pětibodový pás, který vždy musí vést přes kyčle, nikdy přes břicho.
  • Vybírat zatím lze i pásové autosedačky. Nejsou nebezpečnější než ty na isofix, jen je jejich poutání trochu náročnější.
  • Dražší autosedačky mají často kvalitnější materiály, ve kterých se dítě nepotí. Například příměs merino.