Když auto nestartuje. Jak vybrat startovací kabely?

Když auto nestartuje. Jak vybrat startovací kabely?

Čas od času se může stát, že automobil zkrátka nenastartuje. Obvykle se to stává zrovna ve chvíli, kdy se to hodí nejméně. Je tedy dobré být na takovou situaci připraveni. Vozte s sebou v autě startovací kabely, které takřka vždy nepříjemnou situaci vyřeší. Jak však vybrat vhodné startovací kabely?

Jak vybrat startovací kabely?

Startovací kabely se prodávají v nejrůznějších průměrech a délkách. Délka kabelů by ideálně měla být alespoň 3 metry. Někdy auto může stát tak nešťastně, že by kratší kabely nestačily. Nicméně je třeba také vědět, že každý metr kabelů navíc představuje zbytečný odpor. Při výběru je tak důležité se zaměřit také na poměr mezi délkou a průřezem. Průměr kabelů by měl být vždycky co největší. Díky tomu bude zajištěná lepší přenosová kapacita.
 
Je rozdíl pořizovat kabely pro auto na benzín a pro dieselové vozy. Zatímco benzínovým vozů stačí průměr 25mm a délka 3 metry, pro dieselová auta nebo vozy se silnějšími motory je vhodnější průměr 25mm a délka 5 metrů. V každém případě je vhodné se podívat do manuálu od vašeho vozidla, kde by mělo být napsané, jaké startovací kabely jsou vhodné. Případně se můžete obrátit na odborníky, kteří také umí poradit.


Kabely je třeba zapojit správně

Červený a černý. Který kam připojit. V krizové situaci si někdy nemusíte být jistí, kam který kabel vlastně patří. Při zapojení je však třeba postupovat s rozvahou. Ještě před zapojením kabelů je nutné vypnout motory obou vozů a odpojit také veškeré elektrické spotřebiče. Oba vozy by samozřejmě ve chvíli připojení měly stát ideálně vedle sebe. Poté připojte červený kabel k pozitivnímu pólu vybité baterie a následně k pozitivnímu pólu nabité baterie. Následně se dejte do připojení černého kabelu. Nejprve ho připojte k negativnímu pólu nabité baterie a poté ke kovové části vozidla s vybitou baterií. Je to opravdu důležité, připojit černý kabel jinam než na vybitou baterii. Kabely by se neměly nikde překřižovat.
 
Po připojení můžete zkusit nastartovat. Pokud se to podaří, pak je vhodné nechat motor několik minut běžet. Jen tak se baterie stihne dobít. Už je skoro hotovo. Zbývá jen odpojit kabely v opačném pořadí, než jste je připojovali. Odpojte tedy nejprve černý kabel a poté až červený kabel.


Co dělat, když kabely nemáte

Pokud se vám nepodaří nastartovat vůz a nedisponujete startovacími kabely, pak bude nutné zeptat se řidičů v okolí, zda by vám startovací kabely nepůjčili. Případně se startovací kabely můžete snažit narychlo sehnat. Obvykle se prodávají v prodejnách s automobilovými doplňky, ale také na benzinových stanicích. Počítejte však s tím, že na čerpací stanici pravděpodobně nebudete mít příliš na výběr a pořizovací cena kabelů bude vyšší. Jako poslední záchrana je však vždy lepší něco než nic.
Jestliže kabely neseženete, pak se můžete pokusit sehnat někoho s nabíječkou. Nabíjení baterie však bude trvat dlouhou dobu. Případně je možné se obrátit na pojišťovnu, která mnohdy může v rámci pojištění vozidla pomoci. Záleží však na tom, jakou máte uzavřenou pojistku.


Poškozené baterie nenabíjejte

Nikdy byste neměli používat poškozené startovací kabely a není vhodné dobíjet ani baterie, které jsou prasklé nebo poškozené. Pokud poškození zjistíte, budete muset sehnat novou baterii. Pokud je vše v pořádku, je třeba dodržovat bezpečnost. Při manipulaci s bateriemi byste určitě neměli kouřit nebo manipulovat s otevřeným ohněm. Stejně tak není vhodné se při nabíjení kabelů jakkoliv dotýkat.
 
Uvědomte si, že nabíjecí kabely jsou pouze nouzové řešení a určitě byste je neměli pro startování svého vozu využívat příliš často. Pokud vybitou baterii řešíte opakovaně a nestačí už například ani její dobíjení nabíječkou, je vhodné se obrátit na servis, kde vám baterii přeměří. Podle naměřených hodnot vám pak doporučí, co dělat. Pokud je baterie již stará a má špatné hodnoty, pravděpodobně vám doporučí její výměnu. Určitě s ní neotálejte. Ušetříte si mnoho starostí.