​Dálniční známky zdražují. Jak ušetřit?

​Dálniční známky zdražují. Jak ušetřit?

Pokud chcete využívat dálnice v České republice, musíte si koupit platnou dálniční známku. Ta však v tomto roce citelně zdraží.

Existuje však způsob, jak si pořídit dálniční známku za stávající cenu. Stačí ji jen koupit včas. Ceny se totiž nezměnily se začátkem roku. Nový ceník dálničních známek bude platný od 1. března 2024.

 
Vše o dálničních známkách

V naší zemi musejí mít řidiči automobilů do 3,5 tuny, kteří chtějí využívat dálnice, dálniční známku. Existuje v několika variantách. Pořídit si lze desetidenní, měsíční a roční dálniční známku. Od 1. března bude možné si zakoupit také jednodenní dálniční známku, která bude platit vždy do půlnoci daného dne, na který bude zakoupena. V Evropě přitom jednodenní dálniční známky nejsou příliš rozšířené. Česko se pro ně rozhodlo po vzoru Rakouska.
 
Roční dálniční známka dříve platila vždy na daný rok. V současné době však její platnost není vázána na kalendářní rok. Známka začne platit od chvíle, kdy si ji koupíte. Přesněji řečeno od chvíle, kdy nastavíte její platnost. Pokud si koupíte dálniční známku online, můžete si nastavit její platnost ihned nebo také za tři měsíce.

 
Cena dálniční známky 2024

Určitě vás nepotěší, že v letošním roce stoupnou ceny dálniční známky opravdu citelně. Zdražení je naplánované od 1. března 2024. Roční dálniční známky přitom zdraží o 800 korun. Z toho důvodu je dobré myslet na nákup dálniční známky již nyní. Pokud si totiž pořídíte roční dálniční známku s předstihem, ušetříte 800 korun.
 
Zdražování se týká jen ročních dálničních známek. Známky na kratší časové úseky budou naopak o něco levnější. Hodně ušetřit mohou ti řidiči, kteří nemají ve svých vozech spalovací motory. Zcela osvobození od povinnosti dálniční známky jsou řidiči, jejich auto jezdí výhradně na elektřinu nebo vodík. Jestliže tedy máte elektromobil a zažádáte si o speciální SPZ, která začíná písmeny EL, můžete jezdit i po dálnicích zcela zadarmo. Všechny ostatní vozidla však dálniční známku mít musí. Ceny jsou však různé.
 
Pokud si dálniční známku koupíte do 29. února 2024, zaplatíte za roční 1500 Kč, za měsíční 440 Kč a za desetidenní 310 Kč. Od 1. března pak začnou platit nové ceny. Roční známka pro vozy se standardním palivem bude stát 2300 Kč. Desetidenní známka bude nově stát 430 Kč a desetidenní 270 Kč. od 1. března bude navíc v nabídce také jednodenní známka, za kterou řidiči zaplatí 200 Kč.
 
Méně pak od března zaplatí ti, kteří jezdí na biometan nebo zemní plyn (nikoliv LPG). Na tyto vozidla bude stát roční dálniční známka 1150 Kč, měsíční 210 Kč, desetidenní 130 Kč a denní 100 Kč. Pokud máte Plug-in hybrid, ušetříte ještě více. Za roční dálniční známku pro vozidlo Plug-in hybrid zaplatíte jen 570 Kč. Měsíční známka vás vyjde na 100 Kč, desetidenní na 60 Kč a denní na 50 Kč.
 

Jak ušetřit při nákupu roční dálniční známky?

Pokud se vám zdražení roční dálniční známky nezamlouvá, můžete na ní ještě ušetřit. Stále ještě lze získat dálniční známku za původní cenu 1500 Kč. Je to zcela jednoduché a máte přitom několik možností. Známku si musíte koupit do 29. února 2023. Neznamená to však, že ji nutně již od 1. března budete muset využívat. Dálniční známku si totiž můžete koupit, ale její platnost nastavit až za tři měsíce. Pokud vám tedy platnost původní známky končí například až v květnu, pak plynule navážete ze staré na novou, ale za staré ceny. Stačí si jen zvolit požadovaný datum začátku platnosti.

 
Výjimky potvrzují pravidlo

Hovořili jsme o tom, že dálniční známka je pro jízdu na dálnicích v České republice povinná. Neplatí to však vždycky. Dálniční známku nemusí mít vozy na elektřinu a na vodík. Výjimek však existuje mnohem více. Dálniční známku si totiž nemusíte kupovat například na motorku.
 
Dále dálniční známku nemusí mít vozy s průkazem historického vozidla nebo veterány se zvláštní registrační značkou. Výjimka platí také pro vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčené se zhoubným nádorem nebo hemoblastóza. Dálniční známku nemusí mít ani vozidla, která přepravují těžce zdravotně postižené lidi s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Poslední výjimka platí pro vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, v případě, že slouží k přepravě těchto osob.
 

Novinky roku 2024 přehledně

  • Všechny typy dálničních známek si bude možné koupit s předstihem 30 dní.
  • K dostání bude také jednodenní známka.
  • Systém bude napojený na Registr silničních vozidel.
  • Vozidla čistě na elektřinu nebo vodík budou osvobozena od placení dálničního poplatku.
  • Bude zavedená Eko cena  25 % určená pro vozidla s pohonem Plug-in hybrid, která mají hodnotu CO2 max 50 g/km.
  • Eko cena 50 % je určena pouze vozům poháněným zemním plynem nebo biometanem. Netýká se vozidel poháněných LPG.

 
Kde lze koupit dálniční známku?

V tomto se prakticky nic nemění. Stejně jako v předchozím roce, i letos je na výběr z několika možností, kde si dálniční známku pořídit. Nejjednoduší je asi pořídit dálniční známku z pohodlí domova na webu edalnice.cz. Pokud však nechcete z jakéhokoliv důvodu pořizovat známku online, pak ji lze koupit na pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích EuroOil nebo na speciálním samoobslužném kiosku.