​Hasicí přístroj do auta? Velice opomíjená věc.

​Hasicí přístroj do auta? Velice opomíjená věc.

Valná většina motoristů v autě nevozí hasicí přístroj, čímž samozřejmě neporušují zákon.

Hasičák totiž není součástí povinné výbavy. Situace se může lišit v jiných státech Evropy, kde je hasicí přístroj jedním z prvků povinné výbavy. Ačkoliv je hasičák opomíjený, ve chvíli, kdy jej budete potřebovat, vám může zachránit vůz, ba dokonce i život. Přitom investice do hasicího přístroje není nikterak vysoká.

Kde je hasičák povinný?

Hasicí přístroj, jako součást povinné výbavy, musí mít řidiči registrovaných vozidel v Belgii, Litvě, Lotyšsku, ale i sousedním Polsku. Dále jej pak vyžadují Řekové, Rumuni, Bulhaři, Turci a Ukrajinci. V Chorvatsku jsou hasičáky povinné pro vozidla kategorie N, to jsou motorová čtyřkolová vozidla, která slouží pro přepravu nákladů (nikoliv osobní auta).
V ostatních zemích není hasicí přístroj povinný, ale doporučený. I u nás se vedou dlouhé diskuze na téma hasicí přístroj jako součást povinné výbavy, což by hasičský záchranný sbor jistě uvítal.

Hasicí přístroj zachraňuje nejen majetek, ale i životy

Příjezd profesionálních hasičů na místo nehody je v dnešní době bleskurychlý, jenomže ani plameny na nikoho nečekají. Když už se ocitnete v podobné situaci a v autě nemáte hasičák, nezbývá vám, než jen čekat na příjezd záchranných složek a požár z bezpečné vzdálenosti se slzami v očích sledovat.
Pokud v autě ale přeci jen hasicí přístroj máte, můžete se pokusit požár zastavit. I když se jej nepovede uhasit, zcela určitě požár zpomalíte a minimalizujete případné škody.

Výběr hasicího přístroje

Na trhu je spousta výrobců a prodejců hasicí techniky. Jejich produkty jsou přímo určené pro použití v osobních automobilech. Hasicí spreje, obvykle s objemem půl litru, berte jako minimální možnou ochranu, se kterou toho moc neuhasíte (ale pořád lepší něco, než nic).
Mnohem účinnější jsou hasicí přístroje o objemu 1 – 2 litry. Do auta je ideální práškový, jenž zvládne zlikvidovat požáry tříd A, B, C (pevné látky, kapaliny, plyny). Práškový hasičák vás vyjde na zhruba 250 – 500 Kč, záleží na objemu náplně. Zmíněná částka není nikterak vysoká, aby narušila váš rozpočet, navíc hasičák vám může v krajním případě zachránit statisícový majetek, ale i penězi nevyčíslitelný život.

Kam s hasičákem?

Jediná nevýhoda hasicího přístroje je jeho komplikovanější umístění. V ideální případě by jej řidič měl mít po ruce a připraven hasit okamžitě. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl vozit dvoulitrový hasičák viditelně v interiéru? Navíc i nějaké místo zabere. V žádné případě nemějte přístroj volně pohozený v interiéru. Při náhlém brzdění by mohl svým nekontrolovaným pohybem zranit posádku. Existují nejrůznější držáky, kterými lze hasičák připevnit ke konstrukci sedačky (například pod ní). I v zavazadlové prostoru je možné hasicí přístroj uskladnit, jenomže než se k němu dostanete, může být už pozdě. A každá vteřina se počítá.