​Jak vybrat správnou autolednici

​Jak vybrat správnou autolednici

Každý dovolenkář, který vyráží na cestu autem, si s sebou veze i nějaké to jídlo. Jenže ne vše je trvanlivé, a tak se některé potraviny během jízdy kazí doslova před očima, zvlášť je-li horko.

Existují v podstatě dvě možnosti. Buď se s jídlem a studeným pitím z domova zkrátka rozloučíte a budete odkázaní na časté občerstvovací zastávky, nebo si pořídíte autochladničku a máte vystaráno. Těch existuje vícero druhů. Liší se zejména typem provedení, cenou, objemem a v neposlední řadě i výkonem. Zjistěte, jak vybrat lednici do obytného auta.

Pasivní chladničky

Jedná se o nejjednodušší, nejlevnější, ale zároveň nejméně účinný způsob chlazení. Termoboxy nebo termotašky pouze izolují a udržují teplotu vložených potravin či nápojů. Nepotřebují tedy žádný zdroj energie. Vnitřek tašky nebo boxu je potažen izolační termofolií (povětšinou s dvojitou stěnou). Pokud potřebujete dovézt nákup z obchodu, který dáte doma rovnou do lednice, pak i pasivní chladnička splní svůj účel. Pro delší cesty zvolte některou z efektivnější variant, viz níže.

Termoelektrické chladničky

Daleko univerzálnějším druhem jsou takzvané termoelektrické lednice, které dokáží potraviny nejen zchladit, ale i ohřát (většinou v rozmezí +/- 30 °C). Na rozdíl od pasivních už ke svému chodu potřebují elektrickou energii (buď 12, 24 nebo 230 V). Mezi hlavní výhody patří kompaktní velikost a slušný poměr cena/výkon. Potraviny navíc dokáže udržet několik hodin v příjemném chladu i bez elektrické energie (samozřejmě je-li dostatečně vychlazena). Jde o nejpoužívanější typ chladničky pro občasné použití do osobního auta.

Kompresorové chladničky

Vůbec nejvýkonnější jsou pak kompresorové lednice, které fungují na stejném principu jako běžné chladničky a mrazáky v domácnosti. Uvnitř potrubí cirkuluje chladivo, které je poháněno kompresorem a změnou tlaku se mění na plyn, který absorbuje teplo a odvede jej ven. Jak už jsme zmínili, mezi hlavní výhody patří vysoký výkon, který oceníte především v horkých letních dnech. Některé typy umí plně nahradit i mrazák, jelikož chladí až do mínus 20 °C. Kompresorové chladničky jsou oproti termoelektrickým dražší, větší a těžší, tudíž se hodí hlavně do obytných aut a karavanů.