​Jak vybrat střešní box

​Jak vybrat střešní box

Chystáte se na dovolenou, balíte to nejnutnější, ale i přesto máte víc věcí, než pojme váš zavazadlový prostor?

 Auto kvůli tomu asi ze dne na den neprodáte, abyste si pořídili větší. Nicméně nabízí se i jiné řešení, jak toho pojmout víc, aniž byste měli vůz zarovnaný věcmi až po střechu. Takový střešní box, autobox nebo rakev nabízí praktický a bezpečný způsob, jak autem převézt to, co se už do kufru nevleze. V létě pojme spoustu věcí k moři, v zimě naopak lyžařskou výbavu nebo se vám může hodit i na stěhování rozměrnějších věcí. Zkrátka další úložný prostor, a to se počítá.

Velikost

Střešní box by měl velikostně odpovídat rozměrům střechy vašeho vozu. Není vhodné, aby vyčníval vpředu nebo vzadu. Jednak by box mohl překážet ve výhledu, zároveň by mohl vadit i otevírání pátých dveří.
Rozhodně promyslete, jaký náklad v boxu budete primárně převážet. Pokud patříte mezi vášnivé lyžaře nebo běžkaře, měli byste se poohlédnout spíše po dlouhém a úzkém boxu. Naopak jestli uvnitř chcete vozit kočárek, zaměřte se na dostatečnou šířku a výšku. Na trhu je celá řada typů (dlouhé úzké, ale i široké cca jeden metr o objemu až 650 litrů).
Celkové rozměry a tvar, zejména pak aerodynamika, se odráží na výsledné spotřebě. Čím rychleji jedete, tím větší odpor bude rakev klást. Spotřeba se může navýšit i o 20 %, vše ale záleží na velikosti boxu a motorizaci vašeho auta.

Nosnost

Dalším důležitým faktorem je celková nosnost. Ta bývá mezi 40 až 80 kilogramy. Boxy jsou zpravidla vyrobeny z plastu, navíc ani střecha není dimenzovaná těžké náklady. Těžké předměty proto vozte raději v zavazadlovém prostoru, nikoliv ve střešním boxu.

Otevírání

Ne všechny boxy mají stejný způsob otevírání. Některé lze otevírat pouze zprava, jiné zase zleva, či zezadu. Ty dražší uživatelům umožňují otevírání z obou stran, což je velice praktické, zejména pokud v boxu vezete spoustu věcí. Všechny typy střešní boxů jsou opatřeny zámkem.

Možnosti uchycení

Existují tři typy uchycení. Tím základní je úchyt za pomoci U profilu, kterým připevníte box k nosiči. Jedná se o nejčastější a spolehlivé řešení, které je však časově náročnější. Pokud box budete často sundávat, porozhlédněte se po typech s rychloupínáním nebo T drážkou.

Cena

Střešní box pořídíte od 3 000 do 30 000 Kč. Lišit se budou především značkou, velikostí, nosností, použitými materiály, způsobem uchycení, otevíráním, zabezpečením apod. Každopádně se zamyslete, jak často box využijete. Pokud jednou do roka, určitě není na místě utrácet desetitisíce. Naopak jestliže rakev bude nonstop v zápřahu nebo ji budete chtít často demontovat, připlaťte si za kvalitu a dobré dílenské zpracování.