​Jak zabavit děti v autě při dlouhých cestách?

​Jak zabavit děti v autě při dlouhých cestách?

Čas dovolených je tu a pro mnohé to znamená cestování s dětmi v autě po dobu, na kterou malí nezbedové nejsou zvyklí.

Několika hodinové trasy jsou zdlouhavé i pro dospělé, není tedy divu, že malí cestovatelé se v autě nudí. Jak přežít dlouhou letní cestu s malými dětmi? Přinášíme vám možnosti, jak je zabavit.
 
V první řadě myslete na to, že pohodlí a bezpečí je to nejdůležitější. Oblečte je tedy do jedné, ideálně savé vrstvy oblečení, ve které jim nebude horko. Skvělé je merino, hodí se také bambus nebo outlast. Pokud žádné takové materiály nemáte, dejte dětem alespoň 100% bavlnu. Případně pořiďte speciální vložky do autosedačky a nezapomeňte ani na zastínění oken. Na cestu vezměte určitě pití a pro jistotu také věci na převlečení.
 

Jezděte ideálně na spánek

Nejkrásnější jsou když spí. Na tom se shodneme asi všichni. A je jedno, jestli jim je měsíc nebo deset let. A v autě to platí dvojnásobně. Když děti spí, jsou v klidu a cesta tak nějak rychleji ubíhá i dospělé části posádky. Pokud tedy plánujete dlouhou cestu, udělejte to ideálně tak, aby vaše dítě většinu prospalo. K moři se většinou vyplatí vyjet na noc, v případě malých dětí pak vyjíždějte klidně po obědě. A pokud dítě spí, zbytečně ho nebuďte. Ano, po několika hodinách je fajn se protáhnout, nechte však raději protahovací zastávku na dobu, kdy bude dítě samo bdělé. Rozespalé dítě s vámi pravděpodobně stejně nebude spolupracovat.
 

Nejmenší zabaví hračka

Pokud máte doma ještě miminko nebo malé batole, pravděpodobně mu do auta bude stačit nějaká oblíbená hračka. Ideálně měkká a interaktivní. Měkká by měla být samozřejmě kvůli bezpečnosti v autě. Tvrdý předmět by v případě nehody mohl zapůsobit jako projektil. Ideální tak bude nějaký mluvící nebo zpívající plyšák. Pro malinká miminka případně postačí cinkající, chrastící nebo šustící hračky. Pokud se hračka dá připevnit na sedačku, pak máte vyhráno. Nebudete ji muset každouchvíli lovit na zemi.
 
I trochu starší děti by mohla zabavit hračka. Hodně oblíbený je Pop It. Je to antistresová hračka s různými motivy. Můžete koupit opravdu velké plochy nebo přívěsky, které dítěti snadno přiděláte třeba ke kalhotům. Navíc jde o skvělou hru pro stimulaci mozku a pro smyslovou interakci. Ideální hra k odreagování a úlevě od stresu. Na cesty jako dělané.
 

Jídlo zabaví všechny

Pro nejmenší dětské křupky, pro starší klidně nakrájené ovoce nebo zelenina. Případně ovocné kapsičky, sušenky nebo toasty. Záleží na tom, co mají vaše děti dovolené a navíc, jaký druh potravin tolerujete ve vozidle. V každém případě jídlo zabaví všechny děti. Ostatně nejen děti, že? Máte obavy, že by malé děti neměly jíst samy za jízdy. Kontrolovat je můžete pomocí zrcátek.
 

Samolepky nebo kreslení

Děti už hruba od dvou let na poměrně dlouhou dobu zabavíte pomocí pastelek a omalovánek. Případně stačí papír a tužka. A pokud jim koupíte sešit se samolepkami, stoprocentně u nich zabodujete. Děti si s oblíbenými samolepkami vydrží hrát opravdu dlouhou dobu. O něco starší děti si pak samozřejmě ve voze klidně mohou samostatně číst, případně alespoň prohlížet knihy. 
 

Fungují samozřejmě písničky

Můžete si pustit oblíbené písničky malého cestovatele nebo si zvesela zpívat. Mladší děti zpěv rodičů dost možná i uspí. Starší si rádi zazpívají s vámi. V případě pubertálních spolucestujících to bude náročnější. Takové děti si pravděpodobně pustí do sluchátek svou oblíbenou hudbu a vaše songy se jim budou zdát dost trapné. Nicméně ti menší na písničky fungují skvěle. Cesta perfektně uteče a všichni budete mít hezké vzpomínky.

 
Pohádky všemi smysly

Ať už audio verze pohádek nebo třeba pohádky, které vyprávíte vy. To všechno samozřejmě dítko zabaví. A nemusíte se bát případně ani tabletu nebo telefonu. Na něm můžete dětem pustit oblíbenou pohádku a máte klid opravdu na dlouhou dobu. Jen kvůli bezpečnosti myslete na to, že tablet nebo telefon by dítě v žádném případě nemělo držet v ruce. Existují perfektní chrániče sedadel s vložkou na tablety. Přes ně děti na pohádku uvidí a přitom budou v bezpečí.
 

Zabaví také jednoduché hry

Pokud máte dvě větší děti, klidně můžete zabalit nějakou cestovní verzi her. S trochou šikovnosti půjdou hrát i karetky nebo třeba cestovní magnetické Člověče nezlob se. Ale hrát se dá taky spoustu slovních her. S mladšími dětmi můžete za oknem auta hledat stromy, domy, určité barvy a podobně. Se staršími si můžete zahrát například slovní fotbal. Oblíbená hra je například také Myslím si. Myslet si můžete živou osobu i neživý předmět a druhý se vás doptává, zde to, na co myslíte je živé. Je to žena. Je to modré a podobně. Ostatně takové hry jsou skvělé také pro bystření mysli řidiče.