​Trestné body vymaže kurz na polygonu

​Trestné body vymaže kurz na polygonu

Pokud řidič nasbírá za různé dopravní přestupky 12 trestných bodů, přijde o řidičák.

Je tedy vybodovaný. Aby mohl opět začít řídit, musí absolvovat přezkoušení. V případě, že však ještě nedošlo k nasbírání 12 bodů a máte obavy o řidičský průkaz, můžete si nechat 3 body odebrat. Nebude to pochopitelně zadarmo. Ale určitě to stojí za to. Stačí absolvovat kurz na polygonu. Lidově školu smyku s odpočtem bodů. Jaká to má pravidla? A co se navíc naučíte?


Kurz nemůže absolvovat jen tak někdo

Kurz bezpečné jízdy pro odečet trestných bodů smí abslovovat pouze řidiči, kteří mají méně než 10 bodů a zároveň žádný z bodů nesmí nasbírat za závažné dopravní přestupky. Mezi ty patří například nedovolené předjíždění, jízda pod vlivem drog nebo alkoholu a překročení rychlosti o více než 50 km/h. Jde o přestupky, které jsou hodnoceny 6 a více trestnými body. Legislativa tak hodnotí, zda se řidič opravdu nechová na silnicích zcela bezohledně.
 
V případě, že jsou body nasbírané za drobné přestupky, dostane šanci. Další z podmínek je však fakt, že kurz lze absolvovat jen jednou za rok. Pokud tedy sbíráte drobné přestupky opravdu často, máte smůlu. K nápravě dostanete šanci jen jednou za rok. Víckrát možnost nedostanete.

 
Vyzkoušíte si krizové situace

Kurz je pro řidiče opravdu prospěšný. Odečtení bodů je spíše takovou přidanou hodnotou. Doporučuje se na polygon jezdit vlastním aute. Někde se auta dají vypůjčit, ale vhodné je jet svým, abyste vyzkoušeli, jak se právě váš vůz chová v krizových situacích. Počítejte s tím, že kurz na polygonu zabere takřka celý den. Částečně je kurz věnovaný teorii a důraz je pochopitelně kladený na praxi.
 
Kurz lze absolvovat v celé řadě měst. Například v Brně, Hradci Králové, Dlouhé Lhotě u Dobříše, v Mostě nebo třeba ve Vysokém Mýtě. Míst je pochopitelně po republice více.  Vyhledejte si tedy nejbližší polygon ve vašem okolí a přihlaste se na kurz. Pokud chcete získat zpět ztracené body, dejte si pozor na to, aby se jednalo o akreditovaný kurz.
 

Kdy dojde k odečtení bodů?

Pochopitelně nestačí jen kurz absolvovat. Nejprve je třeba si zjistit konkrétní stav vašeho bodového konta. To můžete udělat na příslušném odboru dopravy nebo také na pracovišti Czech POINT. Výpis bodového hodnocení pak doručte akreditovanému středisku, kde budete kurz absolvovat.
 
Poté, co kurz úspěšně dokončíte, musíte o odečet bodů písemně požádat na úřadu s rozšířenou působností. A to nejpozději do 30 dnů od absolvování kurzu. K žádosti musíte pochopitelně připojit potvrzení o absolvování kurzu.

 
Jak vypadá bodové hodnocení řidiče?

Bodové hodnocení řidiče je klasický výpis s aktuálním stavem bodů a také historií bodového hodnocení řidiče. Výpis z bodového hodnocení má informativní charakter a tak ho nelze použít pro jednání s úřady. K tomuto účelu pak slouží výpis z evidenční karty řidiče. Pro absolvování kurzu na polygonu však výpis z bodové karty bohatě stačí. Instruktoři z něj dostanou veškeré potřebné informace.
 

Postup pro odečet bodů ve zkratce:

  1. Kontrola splnění podmínek - Řidič smí body odečíst jen jednou ročně v případě, že má méně než 10 bodů a nesmí mít na kontě závažný přestupek.
  2. Kurz musí být akreditovaný - Nelze si vybrat jakoukoliv školu smyku. Pro odečet je důležité, aby byl kurz akreditovaný. Pak je nutné se do něj přihlásit.
  3. Výpis bodového hodnocení - Před absolvováním kurzu je nutné doručit danému středisku výpis z bodového hodnocení k posouzení.
  4. Absolvování kurzu - Po absolvování dostanete osvědčení a potvrzení o absolvování kurzu.
  5. Podání žádostí o odpočet bodů - Do 30 dnů podejte na příslušný úřad s rozšířenou působností žádost spolu s potvrzením o absolvování kurzu.
 

Školy smyku mají i další varianty

Pokud nepotřebujete získat zpět žádné body, ale pouze si chcete být na silnici jistější, pak můžete vyzkoušet jakoukoliv školu smyku. Po republice máte opravdu mnoho možností. Existují standardní školy smyku, které jsou bez nutnosti odpočtu bodů navíc levnější. Dále jsou v nabídce zábavné školy smyku, škola smyku pro začínající řidiče nebo speciální škola smyku pro ženy. Pochopitelně se pořádají také zvláštní kurzy pro motorkáře. A k diszpozici jsou také kurzy sportovní jízdy.
 
Kromě školy smyku mohou pochopitelně řidiči, kteří mají z nějakého důvodu obavy z řízení absolvovat také klasické kondiční jízdy ve vozidlech autoškoly v běžném provozu. Také ty mohou řidičům dodat absolutní jistotu za volantem a zbavit je strachu z velkého provozu v ulicích.