​Základní výbava každé garáže

​Základní výbava každé garáže

Vlastní garáž nabízí řadu výhod. Nemusíte se strachovat, že vám auto někdo poškodí, schováte jej před větrem, sluncem nebo deštěm.

Co ale ocení každý správný kutil je i nějaké to místečko pro základní nářadí a výbavu, aby byl schopen na autě něco málo opravit či vyměnit. Vše záleží na dispozicích konkrétního prostoru. Ovšem i v malé garáži, pokud vyberete opravdu nutné vybavení a vhodně jej rozmístíte, budete schopni leccos poservisovat.
Prvně byste se měli zamyslet, kolik peněz budete ochotni do výbavy investovat. Rozhodně je zbytečné kupovat ty nejdražší věci pro profesionály, kteří se touto prací živí a nářadí používají na denní bázi. Do začátku vám bude stačit i nářadí z marketů. Sami pak budete vědět, co používáte nejvíc a co se vám naopak válí celý rok v garáži. Poté si kupte i dražší a kvalitnější náčiní.
Dále si sepište seznam věcí, které byste chtěli a zkuste se zamyslet nad tím, jak je v garáží rozmístíte. Aby se vám nestalo, že polovinu věcí nikam nenacpete. Pojďme se podívat, co by v každé garáži rozhodně nemělo chybět!

Pracovní stůl se svěrákem

Žádná garáž se neobejde bez pracovního stolu. Ponk je zkrátka základ, protože cokoliv budete dělat, potřebujete prostor, kam odkládat nářadí, díly apod. Přeci je nebudete dávat na zem. I v malé garáži si snadno poradíte. Stačí koupit nebo si vyrobit sklápěcí ponk, který vám ušetří spoustu místa. Pokud ponk využíváte často, vyplatí se zvážit pořízení polohovacího pracovního stolu, abyste mohli pohodlně pracovat i vestoje bez neustálého krčení, což ocení především vaše záda. Ani svěrák by neměl chybět, a pokud máte dostatek místa, připevněte ho rovnou k ponku.

Regály, police a další úložné prostory

Pamatujte, že úložného místa není v garáži nikdy dost. Určitě si musíte pořídit buď regál, skříň nebo nástěnné police. V ideálním případě od každého něco. Pokud vás nelimituje prostor, můžete ušetřit a využít skříňky ze staré kuchyňské linky, které fungují na výbornou. Pořiďte si i nějaký box a organizér na nářadí, který můžete kdykoliv sbalit a fungovat s ním i mimo garáž. Zamyslete se i nad úložným prostorem pro druhou sadu kol. Vyrobte si jednoduché háky do zdi a zavěste je. Celkově se snažte šetřit místem a co nejvíce využívejte stěn a stropu jako úložného prostoru.

Zásuvky a osvětlení

Nainstalujte si prodlužovačku s vícero zásuvkami pro nejrůznější nářadí a spotřebiče. Dále pak dostatečné osvětlení, ideálně přenosné LED svítidlo. V garáži by neměla chybět ani malá ruční svítilna pro nejrůznější servisní úkony.

Nářadí

Za úplně základní vybavení lze považovat sadu šroubováků a očko plochých klíčů. Bez nich se žádný kutil neobejde. Dále si pořiďte gola sadu, ve které může být i další šikovné nářadí, jako jsou kleště, nůžky apod. K autu se vám bude hodit pořádný hever, klíč na kola, momentových klíč, kompresor a tlakoměr a autonabíječka. Každý správný kutil by měl mít vrtačku s vrtáky a úhlovou brusku s kotouči.
Co se týče měřidel, neměli byste zapomenout ani na klasický svinovací metr a posuvné měřidlo (takzvanou šupleru).

Spojovací materiál

Zvláštní organizér věnujte spojovacímu materiálu (vrutům, šroubkům, matičkám, podložkám, hmoždinkám). Dále byste měli nakoupit různé lepicí pásky, tmely a lepidla. Vše s rozumem a podle potřeby.

 
Čističe, maziva a kosmetika

Ať už máte auto nebo motorku, bez všemožných čističů a maziv se rovněž neobejdete. Základem bude silikonový olej, WD40, čistič, odrezovač, vazelína apod. A v závěru? Hadry. Ano, obyčejné staré hadry, do kterých budete moct otřít zbytky oleje, případně si očistit ruce. Mějte jich vždy dostatek.

Ochranné pomůcky

Ani na bezpečnost byste při práci neměli zapomínat. Jako první vzpomeneme ochranné brýle. Nikdy nevíte, co se může stát i při pouhém vrtání. Praskne vrták, odlítne špona a malér je na světě. Rukavice, ať už chirurgické, které byste měli nosit během manipulace s chemií a přípravky, ale i pevnější, ve kterých si tak snadno neporaníte ruku například o kus plechu nebo ostrého šroubu.

Závěr

Je spousta dalších věcí, které by se v garáži určitě hodily. Sami časem zjistíte, co nejvíce používáte a co naopak vůbec. S výše zmíněným ale určitě neuděláte chybu. Kupujte postupně a neutrácejte velké sumy za zbytečnosti.