Co dělat při srážce se zvěří?

Co dělat při srážce se zvěří?

Ke srážkám se zvěří sice nejvíce dochází v podzimních a zimních měsících, ale i ve zbytku roku hrozí střety se zvěří a není radno je podceňovat.

Stáda divokých prasat, srnek i další zvířata nejčastěji cestují za potravou. Pokud se tak stane za snížené viditelnosti nebo v nepřehledném úseku, může snadno dojít k dopravní nehodě. Mějte na paměti, že ani od střetu se zvířetem nesmíte ujet. Jak se tedy zachovat, pokud srazíte zvěř? A jak se ideálně střetu vyhnout?

 
Jak minimalizovat rizika

Střetům se zvířaty se pochopitelně nedá úplně zabránit. Je však dobré dodržovat určitá pravidla a minimalizovat tak rizika. Pokud projíždíte úseky mezi poli, silnice obehnané vysokou trávou nebo snad projíždíte lesem, měli byste se mít na pozoru. Vhodné je přizpůsobit rychlost jízdy, abyste případně mohli včas reagovat a střetu se vyhnout A nezapomínejte neustále kontrolovat krajnice. Myslete na to, že aktivita zvěře je nejvyšší ve večerních a nočních hodinách. Tedy právě za snížené viditelnosti.
 
Často můžete spatřit záblesk očí zvířete dříve, než spatříte zvíře samotné. Myslete na to, že pokud svítíte dálkovými světly, zvíře oslníte a to bude dezorientované. Vhodné je tedy ztlumit světla na potkávací alespoň v případě, že jste již zahlédli odlesk očí zvěře. A nezapomeňte na to, že zvíře pravděpodobně nebude samo. Zejména srnci chodí vždy ve skupině. Jestliže tedy zahlédnete jedno zvíře, pravděpodobně jich v jeho blízkém okolí bude mnohem více.

 
Dobré je mít pojištění

Srážka se zvěří se sice v některých případech obejde bez větších škod na vozidle, většinou však bývá bohužel fatální. Auto může být po střetu s větším zvířetem na odpis. Škoda na novějších vozech může přesáhnout klidně několik set tisíc korun. Z toho důvodu je dobré být proti srážce se zvěří pojištěný. A samozřejmě je vhodné seznámit se dopodrobna s podmínkami. Některé pojistky již střet se zvěří obsahují, jinde je nutné se připojistit zvlášť. Pokud máte havarijní pojištění, mělo by na střet se zvěří myslet. V případě povinného ručení je však nutné si připlatit a střet se zvěří připojistit.
Na trhu jsou však dva typy pojistek. Jedna hradí škodu striktně při střetu se zvěří, druhý typ hradí střet s jakýmkoliv zvířetem.
 

Co dělat, když zvíře do silnice skočí?

Důležité je nedupat prudce na brzdu. Stejně jako v jiných případech je velmi důležité brzdit plynule. Volant držte pevně v a oběma rukama. Jeďte rovně a nesnažte se nikam uhýbat. Zabráníte tak vzniku mnohem větších škod. Pokud si vzpomenete, je vhodné také pustit výstražná světla. Díky tomu potencionální vozy za vámi pochopí, že se něco děje.
 
Pokud se srážce nevyhnete, budete muset zastavit. Předtím, než vystoupíte z vozu samozřejmě zkontrolujte, zda jsou všichni vaši spolucestující zcela v pořádku. Pokud to bude potřeba, měli byste ze všeho nejdříve zavolat záchrannou službu a následně přistoupit k první pomoci. Zdraví osob ve vozidle je vždy na prvním místě. Poté je třeba také zabezpečit okolí. Tedy obléci si výstražnou vestu a v ní pak položit na silnici výstražný trojúhelník. Dáte tak vědět, že je na silnici překážka a zabráníte srážce s jiným vozem.

 
Policie? Určitě ji zavolejte!

Poté, co se postaráte o případné zraněné a zabezpečíte místo nehody, zavolejte policii. Ani nemyslete na to, že by se střet se zvěří mohl obejít bez příslušníků policie. Další telefonát by měl směřovat na asistenční službu pojišťovny, u které máte vůz pojištěný. Nezapomeňte nehodu také zdokumentovat, abyste získali důkazní materiál. Zní to možná krutě, ale ke zraněnému zvířeti se raději nepřibližujte. Nechte ho na místě. V případě, že by bylo zvíře stále ještě naživu, mohlo by na vás zaútočit.

 
Srazili jste zvíře, ale ono uteklo?

A vy na vozidle máte vlastně jen pár škrábanců? I tak je nutné policii zavolat. Je důležité, aby se o nehodě dozvěděli myslivci a ty kontaktuje právě policie. Myslivci pak se zvířetem naloží, jak jim ukládá zákon. Pokud se bojíte pokuty, pak se není čeho obávat. Střet se zvěří totiž není přestupek a tak vám policisté nemohou žádnou pokutu uložit. Jiná situace by samozřejmě nastala, pokud by muži zákona zjistili jiné pochybení. Jako například jízdu bez dokladů nebo pod vlivem alkoholu.
 

Co se rozumí zvěří podle zákona o myslivosti

Mezi zvěř patří: bobr evropský, kočka divoká, los evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid, tchoř stepní, vlk euroasijský, vydra říční,čírka modrá, čírka obecná, havran polní, holub doupňák, jeřábek lesní , jestřáb lesní, káně lesní, káně rousná, kopřivka obecná, kormorán velký, koroptev polní, krahujec obecný, krkavec velký, křepelka polní, lžičák pestrý, moták pochop, poštolka obecná, racek chechtavý raroh velký, sluka lesní, sojka obecná, sokol stěhovavý, tetřev hlušec, tetřívek obecný, volavka popelavá, výr velký, daněk skvrnitý, jelen evropský, jelenec běloocasý, jezevec lesní, kamzík horský, koza bezoárová, králík divoký, kuna lesní, kuna skalní, liška obecná, muflon, prase divoké, sika Dybowského, sika japonský, srnec obecný, tchoř tmavý, zajíc polní, bažant královský, bažant obecný, hrdlička zahradní, holub hřivnáč, husa běločelá, husa polní, husa velká, kachna divoká, krocan divoký, lyska černá, orebice horská, perlička obecná, polák chocholačka, polák velký, straka obecná, špaček obecný, vrána obecná.

V případě, že srazíte jiné zvíře, zákon už na vaší straně stát nebude a pokud nemáte sjednanou pojistku na střet s jakýmkoliv zvířetem, pravděpodobně budete muset uhradit škodu sami. Případně by odpovědnost za srážku s jiným zvířetem nese majitel daného zvířete. Myslete však na to, že za volně žijící zvířata nikdo neodpovídá.