Co je ESP

Co je ESP

Zkratkou ESP (elektronický stabilizační program) nebo ESC (elektronická stabilizační kontrola) označujeme systém, který zvyšuje kontrolu nad vozem v extrémních jízdních situacích.

Systém ESP pomáhá řidiči v krizových situacích, například při průjezdu zatáčkou nadměrnou rychlostí tak, aby nedostal nekontrolovatelný smyk.

Systém ESP poprvé spatřil světlo světa už v roce 1995, konkrétně v modelu stuttgartského Mercedesu-Benz třídy S. Od 1. 11. 2011 všechna nově vyrobená auta musí mít systém ESP povinně implementována. Dnes je na trhu 82 % vozidel vybavených ESP. Dle dostupných statistik stabilizační systém zabrání až 80 % nehod, které by se vinou smyku jinak zavinily.

Jak systém pracuje

Již v úvodu jsme si stručně vysvětlili, k čemu je ESP dobré. Primárně zvyšuje kontrolu nad vozem a zabraňuje neřízenému smyku, a to ve všech možných rychlostech. K tomu jsou potřeba data, které sbírají senzory. Ty jsou umístěny v řízení a porovnávají se se směrem jízdy v extrémně krátkém intervalu, až dvacet pětkrát za sekundu (dá se tedy říct, že ESP dokáže reagovat 25x rychleji než člověk). Zjistí-li jednotka neshodu, sníží točivý moment a přibrzdí kola dle potřeby. ESP kromě toho pracuje s daty jako je míra sešlápnutí plynového pedálu, aktuální otáčky motoru, natočení volantu, otáčení kol, rotační rychlost, tlak brzdové kapaliny atp. Data jsou opět získána pomocí čidel.

Pokud systém detekuje přetáčivý smyk, přibrzdí zpravidla vnější přední kolo, u nedotáčivého smyku naopak vnitřní zadní kolo.
ESP pracuje i s jinými systémy, zejména pak s ABS. Při jízdě je nezbytné, aby se i při náhlém a prudkém brzdění vozidlo dalo stále ovládat a nejelo jak saně.


ESP integruje i tyto další systémy:

protiblokovací systém ABS, regulace prokluzu ASR, elektronická uzávěrka diferenciálu EDS, automatická korekce řízení, brzdový asistent (MBA, HBA), asistent rozjezdu do kopce (HHC)
Vypnutí ESP
I sebelepší systém je někdy potřeba vyřadit z provozu, například je vhodné jej deaktivovat při jízdě se sněhovými řetězy nebo při vyprošťování zapadlého vozidla. ESP obvykle vypnete stisknutím tlačítka na přístrojové desce, u některých vozů ho musíte vypnout v menu palubního počítače.