Jak správně používat klimatizaci v autě

Jak správně používat klimatizaci v autě

Doba, kdy byla klimatizace pouze výhradou luxusních aut, či příplatkovou výbavou, je dávno pryč.

Manuální nebo automatická klimatizace je v dnešní době u nových vozů takřka samozřejmostí. Není se čemu divit, rok od roku je kladen vyšší důraz na komfort řidiče, který klimatizace během horkých dnů zaručeně zajistí. Jenže ne každý ví, jakým způsobem by měl klimatizaci ve voze používat. Nevhodným zacházením jednak zkracujete životnost klimatizace, zároveň si můžete přivodit i zdravotní potíže.

Základ je vyvětrat

Znáte to, venku panují tropické třicítky, přijedete na rozpálené asfaltové parkoviště, kde není ani troška stínu a do auta pere sluníčko. Někdy prostě nejde lépe zaparkovat, a tak vám zkrátka nezbyde nic jiného. Stačí chvilka a interiér auta se začne prudce ohřívat. Jakmile se vrátíte zpět, v autě bude pravděpodobně nedýchatelno a s teplotou až 60 °C, což rozhodně není ideálním prostředím pro člověka, natož pro řidiče, který se má plně koncentrovat.

Abyste do auta mohli vůbec nastoupit, je vhodné jej nejprve vyvětrat. U modernějších aut se většinou nabízí možnost stáhnutí všech okének pomocí dlouhého stisku tlačítka pro odemknutí vozidla. Za předpokladu, máte-li centrální dálkové zamykání, lze tuto funkci u většiny aut nastavit, pokud není již z výroby nakonfigurovaná. Než dojdete k autu, okénka budou dole a interiér vozu se začne provětrávat, takže samotné otevření dveří už pro vás nebude takovou “fackou“. U starších vozů nezbývá nic jiného, než okénka stáhnout z auta nebo rovnou otevřít všechny dveře, nicméně tento krok je velice důležitý. Chladnější venkovní vzduch se smísí s vnitřním horkým a interiér vozu se začne ochlazovat.

Následně nastartujte, zapněte klimatizaci na maximum (zvolte nejnižší teplotu a nevyšší výkon ventilace, případně to nechte plně na automatice) a vůz opusťte. Okna nechte nejprve otevřená, bude jimi proudit horký vzduch ven z auta mnohem rychleji. Mezitím se schovejte někde ve stínu a počkejte alespoň minutku nebo dvě, po chvilce by z interiéru měl jít příjemnější chladnější vzduch. Teď už můžete s posádkou nastoupit do auta, každopádně neprodleně klimatizaci ztlumte (přidejte na teplotě a uberte na výkonu ventilace).


S klimatizací zacházejte opatrně a nepřehánějte to

Klimatizace je sice výborná věc, ale člověk ji musí umět používat. Asi každého začínajícího řidiče, který poprvé usedl do vozu s klimatizací, druhý den bolelo v krku, nedej bože si přivodil angínu. Ono je fajn mít v autě příjemných 22 °C, jenomže když je venku 35 °C, znamená to pro tělo obrovský teplotní šok.  Obecně se uvádí, že by rozdíl teplot (venkovní x vnitřní) neměl být vyšší než 8 °C. Samozřejmě je možné dopřát si dostatečný chlad i na hranici 20 °C, ale je velmi důležité teplotu snižovat postupně a přirozeně. Další velkou chybou je nastavení výdechů ventilace. Nikdy nesměrujte výdechy ventilátorů na tělo a obličej. Daleko lepší je pustit ventilaci na sklo, zkrátka vzduch rozmělnit po interiéru a postupně jej promísit a ochladit.


Klimatizaci vypněte zhruba 10 minut před cílem

Aby tělo nedostalo teplotní šok, je dobré klimatizaci postupně ztlumovat a cca 10 minut před cílem cesty zcela vypnout. Rozdíl teplot uvnitř a venku nebude tak markantní. Vypnutí klimatizace ještě před zastavením a zhasnutím motoru má i další opodstatnění. Klimatizace se skládá z několika částí, jednou z nich je takzvaný výparník, který je potřeba vysoušet. Jak toho docílit? Zcela jednoduše, klimatizaci stačí vypnout zhruba 10 minut před koncem cesty. Ve výparníku se hromadí vlhko, které je nutné vysušit, aby se v něm netvořily bakterie a plísně (ty by způsobily výrazný zápach při dalším spuštění klimatizace).


Dbejte na pravidelnou údržbu

Čistota půl zdraví, což u klimatizace rozhodně platí. Kromě vysoušení je potřeba dbát o pravidelnou údržbu. V domácích podmínkách zvládnete vyměnit kabinový filtr a provést jednoduchou dezinfekci pomocí volně dostupných speciálních přípravků (aplikace není nikterak složitá, vždy postupujte dle návodu výrobce). Výměna kabinového filtru, desinfekce interiéru a klimatizace se doporučuje provádět každý rok. Alespoň jednou za dva roky je vhodné zajet do specializovaného servisu a nechat zkontrolovat stav náplně, netěsnosti systému, případně doplnit médium nebo jej zcela vyměnit. Servisy rovněž provádí vysoce kvalitní čistění a dezinfekci.