Jak správně zaparkovat? Tipy pro podélné parkování

Jak správně zaparkovat? Tipy pro podélné parkování

Každý člověk vyniká v jiných dovednostech. Někdo zaparkuje levou zadní, jiným zase během parkovacích manévrů hrůzou vstávají vlasy na hlavě

I když v couvání zrovna nepatříte mezi ty nejzručnější, tak s několika tipy a především s pravidelným tréninkem se zaručeně zlepšíte. Parkovat lze v podstatě dvěma způsoby. Buď podélně nebo příčně/kolmo. Dnes se podíváme na podélné parkování, připomeneme několik pravidel a tipů, které vám tuto ne příliš oblíbenou činnost usnadní.

Podélné parkování

Asi největším strašákem řidičů je podélné parkování. Zcela běžná situace, projíždíte ulicí, ve které parkují vozidla v řadě za sebou. Nebo parkování do řady stojících vozidle v odstavném pruhu. Princip bude pokaždé stejný. V následujících krocích si popíšeme správný postup:
  1. Vyberte vhodné místo pro zaparkování. Za vhodné místo se považuje prostor o délce cca 1 m větší, než je celková délka vašeho vozu. Parkování je možné pouze po směru jízdy, nejedná-li se o jednosměrku.
  2. Svým autem najeďte cca 1 m vedle vozu, který bude po zaparkování stát před vámi (za normální situace, pokud nepůjde o jednosměrku, bude vůz po vaší pravici). Zapněte směrovku, čímž upozorníte ostatní řidiče na svůj manévr. Záď vašeho vozu a vozu, vedle kterého se nacházíte, musí být v jedné rovině. Je možné se srovnat podle zrcátek, pokud jsou auta přibližně stejně dlouhá.
  3. Dále stočte volant až do krajní polohy ve směru, jakým budete parkovat (doprava). Zařaďte zpátečku a pomalu couvejte, dokud auto nevychýlíte do úhlu 45°. V ten moment zastavte.
  4. Otočte volant a srovnejte kola. Dále pomalu pokračujte v couvání do doby, než skrz přední sloupek spolujezdce uvidíte zadní část zaparkovaného vozidla před vámi. Budete cca 30 cm od obrubníku a v ten moment stočíte volant opačným směrem (doleva).
  5. Se stočenými koly pokračujte v couvání, auto se bude postupně rovnat a v zrcátku sledujte, jak vůz kopíruje obrubník. Jakmile bude auto rovně, stočte volant a srovnejte kola.
Důležité: po celou dobu se pozorně dívejte do zrcátek, vhodně si je upravte (pravé zrcátko je dobré při parkování sklopit dolů, čímž uvidíte na zadní kolo a nenajedete na obrubník). Sledujte situaci kolem vás, jak chodce, tak i zaparkovaná auta, aby nedošlo k újmě na zdraví nebo škodě na majetku.

Tipy:

Na parkování je potřeba klid, proto si najděte vhodné místo. Ideální je parkování trénovat na odlehlejších místech, kde není velký provoz.
Mějte dostatek času a nenechte se znervózňovat autem za vámi.
Jedině dril z vás udělá opravdového mistra.
 
Parkování může usnadnit kamera, senzory nebo parkovací asistent

Parkovací asistent

Systém automaticky vyhodnotí parkovací místo, vy pustíte volant a vůz pouze pomalu ovládáte plynem a brzdou, zatímco systém sám zaparkuje.

Parkovací kamera

Po zařazení zpátečky se na displeji objeví pohled ze zadní kamery, což usnadní parkování a máte přehled, kolik místa zbývá za zadní částí. Také nepřehlédnete malé dítě, které byste v zrcátku stěží viděli.

Parkovací senzory

Zvukový signál, který mění svůj tón v závislosti na vzdálenosti zadní části od překážky, vás varuje před možnou kolizí.