​Jak správně zaparkovat? Tipy pro příčné/kolmé parkování

​Jak správně zaparkovat? Tipy pro příčné/kolmé parkování

V předchozím článku jsme věnovali pozornost podélnému parkování, které můžeme označit za jedno z nesložitějších. Naopak příčné lze v praxi aplikovat poměrně často.

Pojďme se podívat na několik rad a tipů, které vám parkování rozhodně usnadní.

Příčné/kolmé parkování

Když už neradi parkujete, vyberte si kolmé/příčné stání. Jednak je to jednodušší, zároveň můžete parkovat popředu či pozadu. S tímto typem parkování se většinou setkáte u nákupních středisek nebo běžných parkovištích.

Parkujeme popředu

  1. Zastavte ve chvíli, kdy je váš vůz ve stejné úrovni, jako zadní část auta, vedle kterého se chystáte zaparkovat. Od tohoto auta byste měli mít dostatečný odstup, abyste jej neodřeli při samotném parkování. Zapněte blinkr ve směru jízdy.
  2. Stočte volant do požadovaného směru a pomalu najíždějte do parkovacího místa a hlídejte si obě strany (zadní část vašeho vozu kontrolujte pohledem do zrcátek).
  3. Jakmile budete stát na požadovaném místě, ujistěte se, že jste rovně. Pokud tomu tak nebude, couvnutí a popojetím vyrovnejte vůz tak, abyste měli stejně místa na obou stranách a mohli pohodlně vystoupit.

Parkujeme pozadu

Nemáte-li dostatek místa na zaparkování popředu, pomůžete si couváním.
  1. Zastavte ve chvíli, kdy přední část vašeho vozu bude ve stejné úrovní, jako zadní část auta, vedle kterého se chystáte zaparkovat. Zapněte blinkr ve směru jízdy.
  2. Zařaďte zpátečku, stočte volant na doraz ve směru parkování a pomalu couvejte. Vůz pojede obloukem a vy kontrolujete situaci v zrcátkách.
  3. Jakmile docílíte s vozem stejného úhlu, jako okolní zaparkovaná auta (v jedné rovině), srovnejte volant a couvejte dál, dokud nebudete na místě.

U parkování obecně platí:

Sledujte situaci kolem vás, jak chodce, tak i zaparkovaná auta, aby nedošlo k újmě na zdraví nebo škodě na majetku.

Tipy:

Na parkování je potřeba klid, proto si najděte vhodné místo. Ideální je parkování trénovat na odlehlejších místech, kde není velký provoz.
Mějte dostatek času a nenechte se znervózňovat autem za vámi.
Jedině dril z vás udělá opravdového mistra.