Jak vybrat vapku pro kvalitní umytí auta?

Jak vybrat vapku pro kvalitní umytí auta?

S ohledem na to, že vapek (chcete-li vysokotlakých čističů) je na trhu mnoho, rozhodli jsme se, že se Vám z vlastních zkušeností poradíme jak mezi nimi vybírat tu nejvhodnější pro vás.

Ať už se jedná o hobby či profi použití, ve výběru se díky našemu návodu snadněji zorientujete.

Studená voda nebo horká voda?

Pokud hledáte vapku pro domácí mytí auta, či mytí dlažby a zahradního nábytku, nebudete potřebovat myčku horkovodní. Postačí myčka studenovodní, která pracuje především s tlakem vody a ve většině případů je levnější než myčky horkovodní. Obrovskou výhodou jsou minimální náklady na provoz a delší životnost. Horkovodní vapky se využívají do frekventovaných provozů a jedná se o profesionální stroje a vyšší pořizovací cenou. Tyto vapky umí ohřát vodu na 80 - 140°C a k tomuto účelu používají zabudovanou palivovou nádrž, která vodu ohřívá.  

Doba, po kterou můžete vapkou čistit

Pro běžné umývání vozu není tento aspekt nutno příliš řešit, protože vůz pravděpodobně nebudete umývat déle než 30 minut v kuse. Většina hobby a poloprofesionálních strojů bez problémů dovoluje nepřetržité čištění po tuto dobu. Poté by měl být hobby stroj vypnutý minimálně jednu hodinu. Profesionální stroje jsou dražší, ale dobu aktivního mytí lze protáhnout na hodinu a více. Pro běžnou potřebu toto však potřebovat nebudete.

Tlak a průtok vody

Jedná se o dva aspekty, které byste při výběru vapky měly zohledňovat na prvním místě. Pro domácí mytí auta Vám bez problémů vystačí tlak cca 120 barů a průtok cca 520 litrů za hodinu. Obecně pro mytí vozidel není ideální používat příliš vysoký tlak vapky, protože by mohl odloupat lak v místech, kde došlo například k neprofesionálnímu přelakování.

Materiál čerpadla

Za nás určitě doporučujeme vybírat pouze z vapek, které jsou vybaveny kovovými čerpadly. Tato čerpadla vydrží, plastovým čerpadlům se raději vyhněte. Čerpalo je nejvíce namáhaná část celého stroje a v mnoha případech je to také součástka, která se nejčastěji musí měnit ať už z důvodu špatného používání nebo nízké kvality z výroby (případ plastových čerpadel).

Výběr příslušenství a servis

Vždy doporučujeme vybírat vapky kvalitních značek, které jsou na trhu delší dobu a jsou vyzkoušené. Tyto značky většinou řeší reklamace bez problémů a mají kvalitní zákaznický servis. V naší autopůjčovně používáme vapky Nilfisk a dlouhodobě jsme s nimi maximálně spokojeni. Mají dostatečný výběr příslušenství od nástavců přes mnoho druhů trysek až po široký výběr čisticích prostředků pro mytí vapkou.