Jak zjistím, jestli je auto pojištěné

Jak zjistím, jestli je auto pojištěné

Většina řidičů vlastní jedno auto a má přehled o sjednaném povinném ručení. Ovšem někteří vlastní vícero vozidel, čímž snadno ztrácí orientaci, jestli na nějaké z aut nezapomněl a je řádně pojištěné.

Nejste si jisti, kdy vám skončila platnost povinného ručení a desky se smlouvou nemáte zrovna před sebou? Nebo vás někdo naboural a potřebujete obratem zjistit, zda má viník sjednané povinné ručení a u které pojišťovny? Ověřit platnost povinného ručení lze dvěma způsoby, pojďme se na ně podívat.

Zelená karta

Jestliže jste poblíž auta, měli byste mít k dispozici zelenou kartu (doklad o sjednaném povinném ručení, který jste povinni vozit s sebou). Zelená karta totiž obsahuje všechny důležité informace, jako jsou údaje o vozidle, pojistníkovi, pojišťovně, kontakt na ni a také to nejdůležitější – její platnost.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP)

Pokud nejste v blízkosti vozu, nezbývá vám nic jiného, než přejít na web České kanceláře pojistitelů, kde po zadání státní poznávací značky zjistíte, jestli je auto pojištěné nebo ne. Navíc jde o velice pohodlný způsob, kterým můžete povinné ručení prověřit odkudkoliv.
Do prvního pole zadáte SPZ vozidla, do druhého pak datum, ke kterému chcete povinné ručení ověřit. Následně se zobrazí informace o tom, jestli je vozidlo pojištěné, popřípadě u jaké má pojišťovny je registrováno. Jestliže vás někdo naboural a jeho vůz je pojištěný, škoda na vašem autě se uhradí z pojistky viníka.
Bohužel novela zákona o osobních údajích zakazuje zveřejňovat jméno a příjmení vlastníka, takže tuto informaci skrze SPZ a portál ČKP nezjistíte. Ovšem stačí se obrátit na příslušnou pojišťovnu viníka dopravní nehody, kde událost ohlásíte a získáte nárok na odškodnění.
Na webu ČKP nebylo nic nalezeno
Může se stát, že po zadání SPZ a data vám vyhledávač nic nenabídne. V tom případě pravděpodobně nemá prověřované vozidlo platné povinné ručení, nebo se může jednat o chybně zadaný údaj v pojistné smlouvě.