Jaký typ alkohol testeru koupit?

Jaký typ alkohol testeru koupit?

Pokud si rádi zajdete na pivo, víno nebo něco ostřejšího, máte řidičák a neradi byste o něj přišli, pak byste měli být druhý den před řízením obzvlášť obezřetní.

Občas člověk pozná, že není úplně v pohodě a za volant by sedat neměl, jenomže ne vždy tomu tak je. Abyste sami měli jistotu, že jste plně při smyslech a už nemáte nic pod kůží, stačí použít alkohol tester. Těch je na trhu celá řada. Od obyčejných jednorázových, které koupíte například na čerpací stanici za pár desítek korun, až po digitální za stovky až tisíce. Nejenže se liší cenou, ale zejména přesností.
Kromě alkohol testeru můžete před jízdou použít i kalkulačku na odbourávání alkoholu v krvi, kde vyplníte svoje pohlaví, výšku a váhu, dále pak dobu pití a počet vypitého alkoholu. Nicméně počítejte s velice zkreslenými a orientačními informacemi. Každý člověk má jiné spalování. V Česku vám za řízení pod vlivem hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč, zákaz řízení a další nepříjemnosti spojené s odebráním řidičáku. Proto se alkohol tester vyplatí každému řidiči, který nepatří mezi striktní abstinenty.

Jednorázové alkohol testery

Pokud patříte k občasným konzumentům alkoholu, pak si pravděpodobně vystačíte s jednorázovým alkohol testerem, který je jednak všude dostupný, navíc jej pořídíte za pár korun, řekněme okolo 50 Kč/ks. Testery je možné zakoupit i ve větším balení, ovšem dejte pozor na datum spotřeby, které bývá rok, maximálně dva od data výroby. Tím asi veškeré výhody jednorázové testu končí. Výsledek měření bývá opravdu orientační, spíš vám ukáže, jestli jste schopni řídit nebo ne. Naměřenou hodnotu musíte odečíst, čímž zjistíte konečný výsledek. Jednorázové testy rozhodně nepatří k přesným, což je třeba brát v potaz.

Digitální alkohol testery

Elektronické alkohol testery, které pracují na principu polovodičového senzoru, bývají o poznání přesnější a uživatelsky přívětivé. Ty nejlevnější seženete i za 200 Kč, dražší a přesnější pak okolo 1 500 Kč. Právě ty dražší už fungují na bázi elektrochemických senzorů, takže naměřené hodnotě už můžete vcelku věřit. Senzory v řádech tisíců korun je nutné pravidelně kalibrovat, aby měřily správně, zhruba v intervalu 500 měření. Digitální alkohol tester vybírejte pečlivě a vždy pročtěte recenze nebo srovnávací testy. I do dvou tisíc korun lze koupit kvalitní a vysoce přesný tester s minimální odchylkou. Určitě se něco málo vyplatí zainvestovat, než být třeba kvůli zbytkovému alkoholu bez řidičáků.