Místo dvou průkazů jen jeden

Místo dvou průkazů jen jeden

Na počátku roku 2024 vstoupila v platnost nová pravidla, která se týkají technických průkazů.

Největší změnou je fakt, že nově už nebudou k vozům vydávané velké technické průkazy. Průkazy nově nahradí jediný doklad, kde budou ty nejdůležitější technické parametry vozidla.
 
Místo dvou dokladů tak budou mít majitelé aut jen jeden. Důležité je vědět, že stávající doklady zůstávají nadále v platnosti. Doklady budou majitelům odebrané jen v případě, že dojde ke změně. Například tedy při prodeji vozidla. Žádné plošné vybírání velkých technických průkazů není na programu.
 

Jak to bude pokud si koupíte nový vůz

Jestliže se chystáte koupit nové vozidlo, připravte se na to, že dostanete rovnou nový doklad. Všechny údaje o vozidle z registru silničních vozidel pak můžete kdykoliv získat. A to hned čtyřmi různými způsoby. Můžete je zjistit přes Portál dopravy, Portál občana nebo portál dataovozidlechl.cz a v neposlední řadě je můžete získat pomocí aplikace eTechničák. Poslední dvě jmenované možnosti navíc mají výhodu v tom, že u nich není nutné mít elektronickou identitu. Stále si samozřejmě můžete požádat také o výdej dat z registru silničních vozidel na příslušném úřadě.
 

Co když jsou někde chybné informace

Při ručním zadávání údajů mohlo samozřejmě dojít k chybám. Ty můžete nechat opravit na úřadě nebo je možné využít novinky. Fungovat by měla žádost online. Bude k dispozici právě na Portálu dopravy. Díky této žádosti budete moci požádat o bezplatné úpravy v registru silničních vozidel. K žádosti bude třeba jen ofotit technický průkaz. Pak už úředník nesprávné údaje v registru opraví.

 
Na STK vám technický průkaz neseberou

Technický průkaz vám neodeberou ani na stanici technické kontroly. Ideální je ho však vozit s sebou na prohlídky a v případě, že se zjistí nesoulad informací s registrem silničních vozidel, může technik nafotit průkaz do Informačního systému technických prohlídek a zdarma pak dojde k odstranění nesrovnalostí.
 

Změny od 1. ledna 2024 v bodech

  • Při registraci vozidel je vydávaný jen jeden doklad ORV. Osvědčení o registraci vozidla. Doklad je vydávaný jen u nových vozidel. U starších vozidel, které mají technický průkaz a osvědčení o registraci vozidel se nic nemění, vše zůstává platné.
  • Na STK s oběma doklady. STK může prověřit data v Registru silničních vozidel a na technickém průkazu, pokud bude nalezene neshoda, technik nafotí doklad a uvede informaci to protokolu.
  • Informace o neshodě bude předána do systému registru silničních vozidel a dojde k doplnění nebo změně chybných dat.
  • Pokud dojde například ke změně vlastníka nebo provozovatele, tak úředník vždy zkontroluje data. Doplnění nebo změna je zdarma. V tomto případě však bude technický průkaz odebrán úřadem.
  • Úředník průkaz zneplatní a označí ho razítkem nebo ustřihne jeho roh. Na průkazu musí být také uvedené datum zneplatnění. Žadatel může požádat o vydání zneplatněného dokladu. V takovém případě mu ho úředník vrátí a skutečnost musí zaznamenat do spisu.
  • Nevratný je jen padělaný nebo pozměněný technický průkaz. Takový úředník vydat zpět rozhodně nemůže.