Pravidla pro užívání zelené převozní značky

Pravidla pro užívání zelené převozní značky

​Každý automobil, který se účastní silničního provozu, musí mít svoji jedinečnou registrační značku.

Pokud budete kupovat ojetinu v rámci Čech, SPZ už pravděpodobně bude mít a převozní značku nemusíte řešit. Situace se mění tehdy, kupujete-li nový vůz nebo vůz ze zahraničí, který v tuzemsku ještě nebyl registrován, případně ojetinu, která byla z nějakého důvodu odhlášená. Převozní značka sice na první pohled vypadá jako obyčejný kus zeleného papíru, ale i tak podléhá určitým podmínkám užívání.

Jak vypadá převozní značka a kdo ji vydává

Jak už jsme v úvodu nastínili, převozní značka má podobu zeleného papíru zhruba o velikosti formátu A5. Jedná se o jednorázovou značku s omezenou platností skládající se z písmen a číslic, přičemž písmeno značí okres, ve kterém byla značka vystavena, zatímco číslice označují už jen jakési pořadové/evidenční číslo značky. Převozní značku kupci vystavuje prodejce automobilu, aby vůz mohl přepravit po vlastní ose do místa bydliště.

Jak hovoří zákon

Zelené převozní značky upravuje zákon č. 243/2001 Sb., přesněji pak §21 odst. 4) „Tabulky zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností přidělí registrační místo prodejci vozidla, který jimi vybavuje prodaná vozidla jednotlivým zákazníkům, k vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla. Na tabulce je vyznačena platnost registrační značky, která je stanovena na 10 dnů od jejího vydání. Prodejce nebo registrační místo, které tabulku zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností vydalo, na ni vyznačí, v místě k tomu určeném, datum vydání. Zápis potvrdí otiskem razítka a podpisem oprávněné osoby.“

Důležité body

  • Platnost převozní značky činí 10 dnů
  • Značka je určena výhradně pro převoz do místa bydliště (správně byste s vozem nadále neměli jezdit a neprodleně jej přihlásit)
  • Spolu s převozní značkou byste měli vozit i doklad o koupi (smlouvu), který slouží jako náhrada za malý TP a doklad o sjednaném povinném ručení (zelenou kartu)
  • Je přísně zakázáno s převozní značkou cestovat mimo Českou republiku