Jak poznáte, že je vhodný čas na výměnu stěračů?

Jak poznáte, že je vhodný čas na výměnu stěračů?

Také patříte mezi řidiče, kteří se pravidelně věnují nejen jízdě, ale také péči o svůj automobil? Pokud ano, je velká pravděpodobnost, že ještě stále patříte k těm, kteří zapomínají na stěrače. Jde o malou součást automobilu, které je bohužel věnována malá pozornost. Jestliže však chcete jezdit bezpečně, je třeba stěrače pravidelně kontrolovat a měnit. A my vám dnes dáme hned několik tipů, po ´dle nich poznáte, že je na čase vyměnit své stěrače za nové.

Stírací lišta „přeskakuje“

Pokud stěrač, přesněji stírací lišta po skle pouze poskakuje, ale vodu nesetře, nemusí být stěrač opotřebený, ale třeba má jen špatnou přilnavost. Jednou z příčin může být suché klima, kdy stěrač v teple a na slunci zatuhne v jedné poloze místo toho, aby při stírání měnil směr. V tomto případě je třeba stěrač vyměnit.

Na skle máte samou šmouhu

Pokud vaše stěrače na skle zanechávají šmouhy, stačí je velmi často očistit jemným hadříkem. Pokud však lišta stěrače zanechává šmouhy i přes to, že je čistá, značí to opotřebení gumových částí stěrače, kdy je musíte vyměnit za nové. S tímto problémem se můžete setkat nejčastěji u ramínkových stěračů, kde není tlak na sklo rovnoměrný.
Přečtěte si také: Jak připravit svůj automobil na zahraniční lyžování

Stěrače pískat nemají – opravdu

Jedete, začne pršet, zapnete stěrače – a ozve se nepříjemné pískání. Nejen, že je pískání a vrzání stěračů otravné a nepříjemné, ale také to s velkou pravděpodobností znamená, že jste koupili nevhodné stěrače. Chyba může být nejen ve špatném uchycení, ale i špatné funkci ramene stěrače. Lišta se pak po sklu pohybuje nerovnoměrně, nefunguje správně a vrže. V tomto případě je třeba zkontrolovat přítlak ramene stěrače a případně jej upravit. Pokud stěrače pískají i nadále, je třeba je vyměnit za nové.

Sklo zůstává rozmazané

Pokud máte po použití svých stěračů rozmazaný výhled, s velkou pravděpodobností za to může znečištění skla – konkrétně nečistotami, které je stěrači (jejich pryžovou částí) velmi obtížné setřít. Mezi takové nečistoty patří nejen zaschlý hmyz, ale také skvrny od mastnoty. Po očištění těchto nečistot stěračem zůstane sklo i nadále zamazané. Pokud však zůstane rozmazané i po vyčištění skla, je možné, že jsou pryžové části stěrače nevratně poškozené.

Poškozená konstrukce

Stačí jen malé poškození stěrače a odměnou vám bude nebezpečná jízda se sníženou viditelností, nemluvě o horším výkonu stěračů. Jako první se zaměřte na možnost poškození pryžových částí stěrače – jde například o vroubky vzniklé důsledkem stírání namrzlého skla, guma se může také oddělit od nosné konstrukce. Velmi důležitou součástí je právě zmíněná nosná konstrukce, jejíž ohnutí či jiné poškození vyžaduje řádnou výměnu.